Nakon osam godina intenzivnog rada na projektu, Kuća umjetnosti Arsen, posvećena jednom od najvećih hrvatskih glazbenika i umjetničkih genija, otvorila je vrata posjetiteljima.
Projekt obnove i transformacije starog šibenskog Kina Odeon vrijedan je 16 milijuna kuna, a financirali su ga Grad Šibenik, Ministarstvo kulture i medija te Tvrđava kulture Šibenik. Osim što prati najnovije produkcijske standarde, posebnost Kuće umjetnosti Arsen je i modularni pod koji omogućava brzu i jednostavnu transformaciju prostora, a što je čini i jedinstvenom dvoranom u Hrvatskoj.
Svečanom otvorenju su prisustvovali ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, gradonačelnik grada Šibenika Željko Burić, ravnateljica javne ustanove Tvrđava kulture Šibenik Gorana Barišić Bačelić te članovi obitelji Dedić – Matija Dedić i Gabi Novak.
Šibenčani su jedva dočekali otvorenje Kuće umjetnosti Arsen, a već su poznati i prvi programi koji će se u lipnju održati na novoj gradskoj pozornici.
Uz koncerte koje će održati Arsenova obitelj, kvartet mladog glazbenika Filipa Pavića te učenici Glazbene škole Ivana Lukačića, okosnicu programa čini trotjedni filmski program pod nazivom “Poezija filma i film u poeziji Arsena Dedića”.
PRVI KONCERT – DEDIĆEVI
Program posvećen umjetničkom djelovanju Arsena Dedića, šibenskog pjesnika, kantautora i filmskog skladatelja, čije ime ovaj prostor nosi, započinje u četvrtak, 3. lipnja, kada će prvi koncert u netom obnovljenom prostoru održati Arsenova obitelj – Gabi Novak i Matija Dedić. Briljantnim glazbenicima o čijim talentima, kao na kraju ni o Arsenovom, ne treba govoriti, pridružit će se na violini još jedan priznati i poznati virtuoz i šibenski talent, Marko Ramljak.
U ponedjeljak, 7. lipnja šibenska publika imat će priliku čuti Filip Pavić Quartet, dok je sredina lipnja (14., 15., i 17. lipnja) rezervirana za predstavljanje glazbenog umijeća učenika šibenske Glazbene škole Ivana Lukačića.
POEZIJA FILMA I FILM U POEZIJI ARSENA DEDIĆA
Kao posvetu celuloidnoj religiji našeg velikog kantautora Arsena Dedića, od 5. do 19. lipnja u Arsenovoj kući umjetnosti održat će se poseban trotjedni program pod nazivom “Poezija filma i film u poeziji Arsena Dedića”. Program donosi izbor od devet domaćih i stranih filmskih klasika podijeljenih u tri potprogramska pravca: selekciju filmova koje je Arsen volio i/ili koji su direktno utjecali na njegovo autorstvo, filmova za koje skladao glazbu i/ili pisao songove te matineja filmova za djecu za koje je ispisao nikad zaboravljene partiture.
FILMSKI PROGRAM ZAPOČINJE MODERATOM CANTABILE
U filmskom kaleidoskopu blagih zapisa žestokih osjećaja posebno mjesto zauzima klasik MODERATO CANTABILE, s kojim u subotu, 5. lipnja u 20.30 sati, započinje ciklus filmova posvećenih slavnom šibenskom glazbaru, pjesniku sjete i povratka, velikom filmskom skladatelju, ali i prije svega pasioniranom filmofilu. Temeljen na istoimenom romanu slavne francuske književnice Marguerite Duras, Moderato cantabile (1958.), jedno je od najznačajnijih filmskih ostvarenja velikana kazališne režije, Petera Brooka, koje prepoznatljivo modernističkim sredstvima pripovijeda o hipnotičkoj zabranjenoj ljubavnoj romansi. Inspiriran filmom, Dedić godine 1963. sklada pjesmu istog naslova – Moderato cantabile. Uvod u film dat će poznata domaća filmologinja Diana Nenadić u razgovoru s koordinatoricom filmskog programa Jelenom Svirčić.
Program se nastavlja u srijedu, 9. lipnja, s početkom u 18.30 sati, s još jednim klasikom, filmom CESTA (La strada) slavnog Federica Fellinija s kojim je Arsen, prema vlastitim riječima, dijelio ljubav prema dva svijeta: svijetu cirkusa i svijetu žena. Ovjenčana venecijanskim Srebrnim lavom, Cesta (1954.) je svoju kvalitetu potvrdila i u prekooceanskoj filmskoj sredini osvajanjem Oscara za najbolji film na stranom jeziku. Istoga dana, u srijedu, 9. lipnja, u večernjem terminu i s početkom u 20.30 sati, publika će moći pogledati redateljski prvijenac najznačajnijeg hrvatskog modernista Vatroslava Mimice, PONEDJELJAK ILI UTORAK, u kojem je Dedić ostvario svoje prvo pojavljivanje na filmu.
Kuća umjetnosti Arsen ima i prvu dvoranu u Hrvatskoj koja je opremljena jedinstvenim modularnim podom, koji omogućava brzu transformaciju prostora.
Jedan prostor, sto lica!
NA RASPOREDU I FILMSKE MATINEJE ZA DJECU
Filmski repertoar u Kući umjetnosti Arsen u subotu, 12. lipnja, započinje matinejom zakazanom za 11 sati uz projekciju kultnog dječjeg klasika VLAK U SNIJEGU (1976.), u režiji još jednog poznatog Šibenčanina, Mate Relje. Ova priča o zajedništvu koje može prevladati sve probleme jedan je od najpoznatijih i najpopularnijih filmova za djecu u jugoslavenskoj i hrvatskoj kinematografiji, a šarmantna glazba, koju je skladao Dedić, postala je popularna podjednako kao i film pa su čitave generacije djece odrastale uz melodiju Himne zadrugara. Istoga dana u 20.30 sati na programu je još jednan dragulja domaćeg modernizma, film za koji se obično smatra da je probudio hrvatsku kinematografiju – ŽIVA ISTINA (1972.) Tomislava Radića – u kojem je Dedić prvi put sam sjeo na mjesto skladatelja filmske glazbe ispisavši Baladu o prolaznosti.
U srijedu, 16. lipnja s početkom u 18.30 sati slijedi projekcija još jednog stranog klasika, filma NJEŽNA KOŽA (1964.), ljubavne drame predvodnika francuskog novog vala Françoisa Truffauta koja je Arsena inspirirala za pjesmu Lakše sam se odvikao. Večernji termin istoga dana s početkom u 20.30 sati rezerviran je za projekciju filma skoro u potpunosti snimljenog upravo u Šibeniku, KARNEVAL, ANĐEO I PRAH (1990.) Antuna Vrdoljaka. Za ommnibus sastavljen od tri ekranizirane priče iz zbirke pripovijetki Ruke Ranka Marinkovića, svojevrsnu studiju mediteranskog podneblja s plejadom osebujnih otočkih karaktera, glazbu je skladao Arsen Dedić.
U posljednjem tjednu svečanog programa POEZIJA FILMA I FILM U POEZIJI ARSENA DEDIĆA na veliko platno stiže još jedna poslastica na najmlađu publiku, kao i klasik kultnog talijanskog redatelja Bernarda Bertoluccija. U subotu, 19. lipnja s početkom u 11 sati gledamo prikazat će se klasik za djecu TAJNA STAROG TAVANA (1984.) Vladimira Tadeja, čiju uzbudljivu radnju prati glazba koju je skladao Arsen Dedić. Završna projekcija rezervirana je za 20.30 istoga dana, kada je na programu ostvarenje koje je Dedić često isticao kao film koji je osobito volio, filmska posveta Bernarda Bertoluccija novoj buntovnoj generaciji 1960-ih – PRIJE REVOLUCIJE (1964.).
ULAZNICE DOSTUPNE NA SLUŽBENOM WEBU KUĆE UMJETNOSTI ARSEN
Iz Tvrđave kulture Šibenik, javne ustanove koja je zadužena za upravljanje Kuće umjetnosti Arsen poručuju kako je za sve programe u najavi dostupan ograničen broj ulaznica, a one se mogu kupiti isključivo online putem poveznica istaknutih na službenoj web stranici Kuće umjetnosti Arsen.