Kuga, strašna i opaka bolest. Sve do 19 stoljeća nije se znao njezin uzročnik. Sada je ona postala skroz izlječiva. I danas se još dikoda pojavi tu i tamo. Nije više tako opasna.
Ta se kuga ode u Šibeniku ponavljala u više puta . Naj strašnija je bila ona 1649 godine kad je Šibenik, tada naj veći grad na našoj strani Jadrana sa 15 000 stanovnika sveden na 1500 ljudi.
Nije se pojavila samo tu već i u ciloj Dalmaciji. Karantenu kakvu i danas poznajemo prva je uvela Dubrovačka republika da bi se koliko toliko osigurala od takvih ugroza. Putovali su oni svugdi pa je mogućnost zaraze kod njih bila posebno velika. Poslin su to napravili i drugi gradovi u primorju.
Počinju voziti brodovi za Martinsku i Jadriju
I ovog ljeta Šibenčani i njihovi gosti će do Martinske i Jadrije moći stići brodovima gradske brodske linije. Do omiljenih gradskih kupališta putnike će prevoziti brodovi Avalon i Zelena laguna od 19. lipnja do 15. rujna, a utvrđen je i vozni red za ljetnu sezonu...




