Objavljeno: 22 ruj, 2022
Alarmantna situacija: Porast nasilja nad ženama u županiji

Broj žena žrtava nasilja u prvih osam mjeseci ove godine na području Šibensko – kninske županije veći je za 15 posto u odnosu na isto razdoblje lani, izvijestio je Šime Pavić, glasnogovornik Policijske uprave Šibensko – kninske povodom obilježavanja 22. rujna – Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

U STRAHU JER JE ŽENA – ŽENA

Iz policijske evidencije vidljivo je da su, kada je riječ o kaznenim djelima nasilja u obitelji, oštećene u najvećoj mjeri – žene. „Što se tiče počinitelja, to su uglavnom, u najvećem broju slučajeva, muškarci. Tako smo u prvih osam mjeseci ove godine evidentirali 130 kaznenih djela koja spadaju pod nasilje u obitelji. Oštećene su isključivo žene pri čemu je evidentirano najviše prijetnji u 64 kaznena djela, zatim nasilje u obitelji u 28 kaznenih djela te tjelesne ozljede”, kazao je glasnogovornik policije, Šime Pavić za Radio Šibenik.

U odnosu na isti period lani, kada je evidentirano 113 slučajeva, radi se o porastu nasilja nad ženama za 17 slučajeva kaznenog djela ili 15 posto više.

Šibenska sociologinja, aktivistica i feministkinja, Maja Šintić o porastu broja nasilja nad ženama kazala je da je riječ o nečemu što nas treba zabrinuti. „To je i trend koji ide usporedno s ukupnim brojem svih kaznenih djela nasilja među bliskim osobama gdje su 80 posto žrtve nasilja žene što pak pokazuje da je nasilje rodno uvjetovano, odnosno da je vjerojatnije da će žena biti žrtva nasilja samo zato što je žena. U kontekstu porasta ukupnog broja kaznenih djela očekivano je da će se dogoditi porast ubojstava, odnosno femicida u tom ukupnom broju i to pokazuje koliko je sustav koji pokušava zaštiti žene neučinkovit i da ne funkcionira”, kazala je u emisiji Utorkom aktualno, Maja Šintić, dodajući da je dobro da imamo zakone koji idu u smjeru pojačane zaštite žena i da se događa reakcija u smislu novih zakona i pravilnika koji bi regulirali postupanja tijela u slučajevima nasilja protiv žena.

No skrenula je Šintić pozornost i na strategije i konvencije te ostale dokumente čiji je Hrvatska potpisnik, a koji ne zažive na terenu. „No ne postoje javno organizirane službe koje bi širile svijest, odnosno radile na tome da tekst tih konvencija nije samo načelo prema kojem se država orijentira jer želi iskazati nekakvu solidarnost prema svojim sugrađankama nego da je to ozbiljna javna politika koja dopire do svih građana”, dodala je Šintić.

ALARMANTNA SITUACIJA U HRVATSKOJ

Mirjana Kučer, izvršna koordinatorica nevladine udruge Domine iz Splita, za Radio Šibenik kazala je da se posljednjih 20 – 30 godina u Hrvatskoj puno toga promijenilo na bolje u odnosu prema zaštiti žena i žena žrtva nasilja, ali da su izostale one prave promjene. „Stvarni malo po malo idu naprijed, ali situacija u Hrvatskoj je alarmantna. Uvijek kažem da živimo i njegujemo kulturu nasilja, njegujemo kulturu patrijarhata s kojom smo rođeni i odrasli. Ne prepoznajemo nasilje! Alarmantan je činjenica da je u Hrvatskoj postotak ubijenih žena od strane partnera dvostruko veći nego u Francuskoj”, tvrdi Kučer.

Cijele razgovore poslušajte na poveznici – Nasilje

Podsjetimo, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se u spomen na višestruki feminicid 22. rujna 1999. na zagrebačkom općinskom sudu. Tada je tijekom brakorazvodne parnice policajac Mato Oraškić ubio tri žene – suprugu Gordanu Oraškić, koja ga je prijavila za nasilje, odvjetnicu Hajru Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec dok je zapisničarka Stanka Cvetković teško ranjena.

Javi nam se!